Hamdi ULUKAYA

CEO @ CHOBANI YOGHURT

Hamdi Ulukaya, geçtiğimiz on yılda ABD’deki en başarılı gıda şirketlerinden biri ve doğal gıda hareketinin öncülerinden kabul edilen Chobani LLC’nin kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’sudur.

Ulukaya, Erzincan’ın bir köyünde süt ürünleri üreten bir ailede doğdu. Hamdi Ulukaya, Chobani’yi 2007 yılında New York eyaletinde, kaliteli gıdayı daha erişilebilir kılmak misyonu ve vizyonuyla kurdu. Beş yıl dolmadan Chobani, ABD’nin en çok satan yoğurt markası haline geldi ve yıllık 1 milyar dolarlık satış hacmine ulaştı. Böylece Chobani dönemin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri oldu.

Ulukaya’nın Chobani’ye yönelik vizyonu, ABD’deki gıda endüstrisinde köklü bir dönüşümü beraberinde getirdi. Başarının bir kriterinin de yerel toplulukların gelişmesi olduğu inancından yola çıkan Chobani, kuruluşundan itibaren kârının %10’unu başta Chobani’nin üretildiği Idaho ve New York eyaletleri olmak üzere, hayırsever faaliyetlere aktarıyor.

Kararlı bir hayırsever olan Hamdi Ulukaya, 2015 yılında The Giving Pledge (Bağış Taahhütü) metnini imzaladı ve servetinin büyük kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulunmasına ayırdı. Dünyanın dört bir yanındaki yurdundan edilmiş insanlara ve mültecilere girişimci yaklaşımlar ve yaratıcı çözümler sunmak amacıyla, Ulukaya yine 2015’te Tent Foundation’ı (Çadır Vakfı) kurdu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından Yüksek Savunucu ünvanı verilen Hamdi Ulukaya, dünyanın farklı yerlerindeki dezavantajlı insanlara yönelik faaliyetleri nedeniyle, 2015 yılında Birleşmiş Milletler Vakfı Küresel Liderlik Ödülü’ne layık görüldü.

Nisan 2014’te Hamdi Ulukaya, ABD Başkanı Barack Obama tarafından ABD Başkanlığı Küresel Girişimcilik Elçileri’nin (PAGE) ilk üyelerinden biri olarak seçildi ve 2013 yılında da Ernst & Young Yılın Dünya Girişimcisi ödülünü aldı.

Uluslararası Özel Olimpiyatlar Komitesi, New York Merkez Bankası, Amerikan Türk Konseyi, Amerikan Türk Derneği ve Down Sendromu Pathfinder Köyü üyesi olan Hamdi Ulukaya, aynı zamanda Washington D.C.’de kurulu Kennedy Center Kurumsal Fon Kurulu’nda Başkan Yardımcısı’dır.