Leyla ALATON

Genel Müdür @ ALARKO HOLDİNG

 Leyla Alaton, Türk iş dünyasının en renkli simalarından biri.  Köklü bir aile şirketi geleneğinden geliyor. Alaton, kendine özgü üslubu ve ilgi alanlarındaki cesur yaklaşımlarıyla dikkat çekiyor. Kadının toplumda öne çıkması, kendine yetmesi ve kariyerinde başarılı olabilmesi için yorulmadan çalışıyor. Alaton özellikle girişimcilik, inovasyon ve kadın istihdamı konularında geliştirdiği uzmanlığı konuşmacı olarak geniş kitlelerle paylaşmaya özen gösteriyor, önem veriyor.

1986’dan bu yana iş hayatında aktif olarak çalışan Leyla Alaton gelişmiş gözlem yeteneği sayesinde kariyer basamaklarını hızla tırmandı. ABD’de eğitimini tamamladıktan sonra yurda döndü ve Kariyer yolculuğuna 1986 yılında babası İshak Alaton ile ortağı Dr. Üzeyir Garih’in kurduğu Alarko Holding’te başlayan Alaton, Alarko Holding’de Alkent – Etiler Uyduşehir ve Alsit Villakent projelerinin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini yürüttü.

1992’de Milli Prodüktivite Merkezi tarafından “Yılın İş Kadını” seçildi.

1993’te Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda ilk defa seçilen “Geleceğin Liderleri” arasında yer aldı. Aynı yıl Megatrend Halkla İlişkiler Danışmanlık şirketini kurdu. Aérospatiale,  Alcatel gibi dünya devlerine danışmanlık yaptı.

Birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görev alan Alaton, GYİAD (Genç Yönetici ve İşadamları Derneği) Kurucu Üyeliği, GIF (Global İlişkiler Forumu) Üyeliği, New Museum, New York Leadership Council Üyeliği, Bir Dilek Tut (Make A Wish) Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Danışma Kurulu Üyeliği, Contemporary Art İstanbul Danışma Kurulu Üyeliği, WPO ( World  Presidents’ Organization) Üyeliği ve “Cartier Dünya Kadın Girişimcilik Ödülü” jüri üyeliğini yürütüyor.

“Bir Fikrin Mi Var” adlı televizyon programında jüri üyeliği de yapan Alaton, burada yeni ve taze fikirlerin vücut bulması için girişimcilere uzun yıllara dayanan tecrübesi ile tavsiyelerde bulunarak programa özel bir katkı sağladı.